Podróżując rowerem – miejsca, które warto zobaczyć.

Pomysł wytyczenia trasy rowerowej wzdłuż brzegów Wisły od jej źródeł do ujścia jest już w trakcie realizacji. Nie możemy, co prawda jeszcze przejechać całej trasy liczącej ponad 2000 km, ale wiele odcinków jest już gotowych, gdzie wyznaczono wiele ciekawych szlaków rowerowych z wieloma atrakcjami po drodze. My chcemy zaprezentować część szlaku „wiślanego” wiodącego od Tczewa do Świbna, w którym Wisła wpada do morza.

 

 

Wycieczka liczy ponad 215 km i wykorzystuje czarny Szlak Nadwiślański Doliny Dolnej Wisły oraz zielony międzynarodowy szlak R1. Po drodze mamy zapierające dech w piersiach widoki na skarpy nadrzeczne Wisły. Miejscem startu jest Tczew, w którym warto oglądnąć starówkę, która jak dotąd jest mało znana. Po drodze w miejscowości Gorzędziej mamy gotycki kościół, a w Rybakach węzeł hydrotechniczny ze śluzą z końca XIX w i zespół dworsko-parkowy z XIX -XX w. Po pokonaniu 35 km docieramy do Gniewu z monumentalnym zamkiem krzyżackim.

 

Od Gniewu aż do Nowego mamy teren pagórkowaty, są tu różnice poziomów sięgające 80 m. Mijamy Opalenie z dworem z XVIII wieku i barokowym kościółkiem, rezerwaty przyrody w okolicach Wiosła Dużego i Małego i docieramy do Nowego, a następnie do Grudziądza. Tu warto zrobić sobie nieco przerwy, nie tylko, aby odpocząć, ale i dlatego aby zobaczyć starówkę, ratusz, rynek, pozostałości zamku, zespół spichlerzy i gotyckie kościoły. Z Grudziądza ruszamy przez Nebrowo Wielkie z barokowym kościołem do Kwidzyna. Tu warto zobaczyć monumentalny, gotycki zespół katedralno-zamkowy, w zamku Muzeum Regionalne, a w katedrze cenny wystrój oraz kryptę z grobami Wielkich Mistrzów Krzyżackich.

 

 

Kolejne miejscowości przynoszą nam kolejne atrakcje. W Białej Górze znajdziemy zespół śluz z przypominającą zamkowe baszty śluzą z 1852 r. oraz śluzą komorową z 1914 r. Natomiast kompleks leśny z jesionowo dębowym drzewostanem liczącym ponad 150 lat zobaczymy w rezerwacie „Las Mątowski”. Kończewice i Lisewo Malborskie mają gotyckie kościoły z drewnianymi wieżami. A wiatrak holender, a także drewniany kościółek z 1712 roku będziemy mogli podziwiać w Palczewie. W drodze do Świbna mamy jeszcze Mikoszewo z rezerwatem „Mewia Łacha” i docieramy do Wyspy Sobieszewskiej i Świbna, w którym Wisła kończy swój bieg w morzu. Stąd warto wybrać się do Gdańska (25 km do centrum), aby zwiedzić również to nadmorskie miasto.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *