Najlepsze miejsce wycieczki rowerowej

Biebrzański Park Narodowy jest położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim i ma powierzchnię 592,23 km². Jest to nie tylko siedlisko rzadkich gatunków ptaków, ale też ostoja różnorodnej roślinności. Jest to też świetne miejsce do odpoczynku i do wycieczek rowerowych.  

 

 

Carska Droga, czy też inaczej Carski Trakt to utwardzona droga o długości 35 km biegnąca od Laskowca do Goniądza. Wyjeżdżając z Laskowca zagłębiamy się w podmokłe tereny, bagienne olsy z szuwarami trzcin. W pobliżu „Długiej Łuki” wjeżdżamy na rozległą polanę, kontynuując trasę w stronę Goniądza. Droga staje się węższa, pobocze teraz porastają liczne krzewy drzewa i szuwary.

 

Docieramy do punktu postojowego i widokowego – wieży widokowej na Bagnie Ławki, a następnie do Grobli Honczarowskiej. Z wieży roztacza się panorama całego Bagna Ławki, które jest miejscem lęgowym biebrzańskich wodniczek, najrzadszego w Europie gatunku z rodziny wróblowatych.

 

Jadąc dalej pojawiają się drzewa iglaste, sosny i świerki. A od miejscowości Guny są nawet wzniesienia i teren staje się nieco suchszy, co sprzyja pojawieniu się lasów mieszanych. Mijamy Dwór Bobarz i dojeżdżamy do Uroczyska Barwik. Jadąc na Białystok otacza nas cały czas las. Choć jeszcze od czasu do czasu pojawiają się podmokłe olsy i brzeziny. Na trasie tej nierzadko można spotkać łosie. W Biebrzańskim Parku Narodowym żyje ich około 700. Jest to zwierzę, które żyje 20-25 lat, osiąga w kłębie do 2 metrów wysokości i waży do 500 kg. Łosie, choć duże, na ogół są mało widoczne między krzakami, czy w trzcinach.

 

 

Carska droga to nie tylko miejsce znane ze spotkania z łosiami. Można na niej spotkać lisy, żurawie, gronostaje i jenoty. Wieczorem można usłyszeć dźwięki wydawane przez lecące gęsi, czy żurawie, albo ryczące na rykowisku jelenie, buczące łosie i pohukujące sowy. Dobrze, więc się wybrać na wycieczkę nie spiesząc się, robić wiele przystanków, aby w pełni rozkoszować się walorami przyrody, roślinami, zwierzętami i dźwiękami, jakie pochodzą z parku.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *