Jak zamocować do roweru siedzisko dla dziecka?

 

Tyle ilu producentów, tyle może być sposobów mocowania fotelika do roweru dla dziecka. Jedne z fotelików są przystosowane do montażu na bagażniku, inne na kierownicy, czy na przedniej części ramy. Ale najlepsze modele, to takie, które nie potrzebują żadnych warunków początkowych w rowerze, bo zamontujesz je do każdego jednośladu, bez względu na to, czy posiada bagażnik, czy nie. Jaki kupić fotelik możesz sprawdzić na przykład w rankingu fotelików rowerowych dla dzieci.  

Nowoczesne foteliki to konstrukcje dość zaawansowane, w których obok wygody siedziska, dobrego wykończenia, czy możliwości ustawienia kąta nachylenia oparcia jest bardzo ciekawy system mocujący fotelik na rowerze. Zwykle bazuje on na głowicy, którą montujemy do ramy, i prętach podtrzymujących. Fotelik taki ma własne mocowanie. Aby zamocować fotelik, trzeba najpierw otworzyć zacisk i wsunąć fotelik na rurę podsiodłową ramy. Kolejno należy przystawić zacisk tak, aby określić jego przybliżone położenie. Teraz kolej na wstępne dokręcenie śrub na zacisku tak, aby zacisk nie przesuwał się po rurze. Teraz ponownie trzeba przyłożyć fotelik, aby określić pozycję uchwytów na rurkach tylnego widelca, a także, aby sprawdzić, czy prawidłowo są umiejscowione zatrzaski na dole i równocześnie pasują do górnego zacisku na rurze podsiodłowej. Jeśli wszystko jest OK dokręcamy śruby mocujące.

 

Ponieważ w foteliku będzie podróżowało Twoje dziecko, to ponownie sprawdź położenie górnego zacisku i dolnych uchwytów tak, aby zakładanie fotelika było pewne i nie nastręczało żadnych trudności. Jeśli wszystko do siebie pasuje i bez problemu mocujesz fotelik na swoim miejscu, przekręcić do oporu dźwignię blokującą przedni zacisk fotelika. Jeśli dolna część fotelika daje się łatwo wsunąć na okrągłe gałki zaczepów zamocowanych na rurkach tylnego widelca, znaczy to, że możesz to połączenie zabezpieczyć przekręcając dźwignie zabezpieczające to połączenie i blokujące je.

 

 

Takim sposobem fotelik powinien teraz być solidnie zamontowany ponad tylnym kołem. Najwygodniej jest, gdy siedzisko dziecka znajduje się nieco niżej od siedziska rowerzysty, bo wtedy dziecko ma miejsce na nogi. Dla pewności posadź swoje dziecko na fotelik i sprawdź, czy jego stopy opierają się na podnóżkach, i czy dobrze są wyregulowane pasy bezpieczeństwa. Jeśli trzeba dokonaj niezbędnej korekty ustawień.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *